Logo
45-047 Opole, ul. Księdza Jana Dzierżona 5/2A
tel. 602 798 511 - dni powszednie, w godz. 15:00-18:00
 

Endoskopia


Badanie endoskopowe w diagnostyce laryngologicznej polega na wprowadzeniu do jam ciała: nos, nosogardło, gardło i krtań, uszy i bezpośrednie oglądanie poszczególnych narządów i ocenę zmian patologicznych. Stosuje się różne optyki: sztywne i giętkie ze światłowodami lub kamerą cyfrową. Nowoczesna metoda badania laryngologicznego, przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym (spray donosowy).

Badanie niezwykle pomocne w diagnostyce zarówno zmian zapalnych, przerostowych jak i nowotworowych w obrębie krtani, gardła dolnego, nosa i nosogardła. Używany przeze nas do diagnostyki giętki nasofaryngoskop dzięki nowoczesnemu systemowi soczewek gwarantuje doskonałą widoczność i jasność badanych obszarów. Jest niezwykle funkcjonalny i elastyczny, o grubości 3.3 mm, co znacznie podwyższa komfort badania pacjenta. Końcówka endoskopu jest ruchoma i porusza się w dwie strony w zakresie 130 stopni. Za pomocą światłowodu endoskop połączony jest ze źródłem światła. Od 2018 roku posiadamy również sztywne endoskopy o średnicy 4 mm dla dorosłych o kątach patrzenia: 0, 45 i 75 stopni.

Przykładowe dolegliwości i jednostki chorobowe, w przypadku których badanie endoskopowe jest szczególnie pomocne:

  • zaburzenia drożności nosa (polipy nosa, alergiczny i niealergiczny nieżyt nosa, zmiany rozrostowe, nowotworowe, skrzywienie przegrody nosa, przerost małżowin nosowych)
  • zapalenie zatok przynosowych,
  • ocena migdałka gardłowego (tzw trzeci migdałek), zmiany rozrostowe w nosogardle, upośledzenie drożności trąbek słuchowych
  • zaburzenia głosu (chrypka) i połykania – reflux żołądkowo-przełykowy, uczucie ciała obcego w krtani, porażenie strun głosowych, zmiany rozrostowe, nowotworowe krtani.
  • bóle w okolicy gardła dolnego i krtani (wykluczenia nowotworu, np. raka krtani oraz zmian zapalnych)
  • guzy szyi w celu wykluczenia pierwotnego ogniska choroby nowotworowej w okolicy krtani i gardła dolnego.
  • monitorowanie leczenia zmian zapalnych i nowotworowych górnych dróg oddechowych
Badanie jest bardzo mało inwazyjne i wykonywane u osób dorosłych i u dzieci powyżej 2 roku życia oraz u kobiet w ciąży.