Logo
45-047 Opole, ul. Księdza Jana Dzierżona 5/2A
tel. 602 798 511 - dni powszednie, w godz. 15:00-18:00
 

Badanie snu


Somnografia, poligrafia, polisomnografia

Somnografia, to bezinwazyjna metoda badania snu. Do tego wykorzystujemy różnego rodzaju polisomnografy, z większą lub mniejszą ilością elektrod badających, zbierających informacje z różnych części ciała ludzkiego.
Polisomnograf Watch-PAT 200 to najnowocześniejszy, innowacyjny, 6 kanałowy aparat do badań przesiewowych zaburzeń oddychania w czasie snu. Posiada niespotykane w żadnym innym urządzeniu do badań przesiewowych możliwości diagnostyczne. Aparat jest przeznaczony do przeprowadzania badań w warunkach domowych, po wcześniejszym przeszkoleniu pacjenta przez lekarza.

Prosta budowa i funkcjonalność urządzenia
sprawiają, że pacjent nie jest narażony na stres związany z badaniem w warunkach szpitalnych i zakładaniem dużego zestawu czujników. Także personel medyczny doceni to urządzenie ze względu na znaczną redukcję czasu i kosztów związaną z miejscem i czasem przygotowania badania, liczbą wykorzystywanych czujników oraz automatyzacją oceny badania.
Watch-PAT 200 stanowi kompletne urządzenie diagnostyczne, noszone na nadgarstku ręki.

Do rejestracji sygnałów biologicznych wykorzystywane są nieinwazyjne czujniki optyczne montowane na palcu ręki. Rejestrowane sygnały są zapisywane na wymiennej karcie pamięci, a następnie przenoszone do komputera w celu przeprowadzenia analizy. Przetwarzanie zarejestrowanych danych odbywa się z wykorzystaniem prawnie chronionego oprogramowania. Analiza jest w pełni automatyczna, oprogramowanie tworzy również raporty w języku polskim.
Szacuje się, że na bezdech senny cierpi 1,5 mln Polaków. Do 10 proc. dorosłych mężczyzn i do 4 proc. kobiet. Niektóre dane mówią nawet o 20 proc. wszystkich Europejczyków. Wiele osób borykających się z tą przypadłością to zawodowi kierowcy. Bezdech senny jest jedną z głównych przyczyn senności i zasypiania w ciągu dnia, zmęczenia, dekoncentracji. To schorzenie jest wyjątkowo niebezpieczne dla pracujących za kierownicą, jak i pozostałych uczestników ruchu – doszła do wniosku Komisja Europejska. Od stycznia 2016 obowiązują nowe przepisy dotyczące badań kierowców z zaburzeniami snu. Watch-PAT 200 jest jedynym aparatem, który potrafi wykonać badanie snu w warunkach domowych a jednocześnie zabezpiecza identyfikację osoby badanej. Dzięki temu znacznie obniża koszty wykonywanych badań - nie wymaga spędzenia przez badanego nocy w szpitalu.

Za sprecyzowanie przepisów odpowiedzialne są
resorty zdrowia w poszczególnych państwach członkowskich, w Polsce nowe wymagania wstępnie określono w rozporządzeniu ministra zdrowia. Od  2016 r. Polska  wdrożyła dyrektywę unijną nr L:2014:194, nakazującą badania kierowców zawodowych również pod kątem zaburzeń oddychania w czasie snu. Lekarze badający kierowców oraz kandydatów na kierowców od początku roku 2016  mają obowiązek weryfikowania, czy nie cierpią oni na bezdech, a w razie wątpliwości wysyłania na dodatkowe badania. Jak wynika z dyrektywy, kierowcy, którzy nie będą leczyć bezdechu sennego, stracą prawo jazdy.

Przydatność i dokładność aparatu Watch-PAT
została potwierdzona wieloma badaniami klinicznymi, których rezultaty zostały opublikowane w pismach takich jak Sleep, Chest, Sleep Medicine, Cardiology czy Somnologie. Pełna lista publikacji dotyczących Watch-PAT dostępna jest na stronie producenta oraz u dystrybutora.  Ostatnia duża meta analiza potwierdzająca zalety aparatu Watch-PAT została opublikowana pod koniec 2013 r. w JAMA Otolaryngol Head Neck Surg.
Aparat Watch-PAT 200 jest odpowiedzią na zapotrzebowanie lekarzy, którzy poszukują szybkiej i taniej metody diagnozowania zaburzeń oddychania w czasie snu oraz pacjentów, którzy skarżą się na tego typu dolegliwości, a nie zostali do tej pory właściwie zdiagnozowani.  Tylko ten aparat zapewnia obiektywizację badań przesiewowych porównywalną z pełnym badaniem polisomnograficznym i daje maksymalny komfort w czasie badania - nie krępuje ruchów pasami do monitorowania oddechu, nie wymaga umieszczenia czujników oddechu pod nosem.