Audiogram
       
 
   
 
 
Audiogram jest wykresem przedstawiającym zdolność słyszenia osoby badanej i stopień ubytku słuchu w obu uszach.
W części pozimej wykresu wartości liczbowe wahają się od 125 do 8000 Hz, są to częstotliwości dźwięku. Liczby z boku wykresu odpowiadają poziomom słyszenia wyrażonym w decybelach.

Głośność wyrażana jest w jednostkach zwanych decybelami. Zero decybeli (0 dB) nie oznacza "braku dźwięku". Jest to po prostu bardzo cichy dźwięk. Głośności rozmowy to ok. 65 dB. Wartość 120 dB oznacza bardzo duży hałas – na przykład odrzutowca startującego w odległości 25 m od obserwatora. Audiogram stanowi "graficzne odzwierciedlenie" możliwości słuchowych. Wykres ten wskazuje, jak duże jest odchylenie słuchu pacjenta od poziomu normalnego, a w przypadku ubytku słuchu ułatwia zlokalizowanie problemu. Istnieją różne rodzaje i stopnie ubytku słuchu.

W zależności od uszkodzonej części ucha specjaliści wyróżniają cztery główne rodzaje ubytku słuchu: ubytek typu przewodzeniowego, zmysłowo-nerwowego, mieszanego i centralnego. . Wynik audiometrii tonalnej prezentowany jest na wykresie zwanym audiogramem tonalnym. Krzywa czerwona (z kółkami) określa próg słyszenia dla ucha prawego, natomiast krzywa niebieska (z krzyżykami) opisuje próg słyszenia w uchu lewym.
Foto
 


 
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

OCHRONA I PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH


45-061 Opole, ul. Katowicka 67b lokal 10
tel. 602 798 511
e-mail: gabinet@laryngolog.opole.pl