Logo
45-047 Opole, ul. Księdza Jana Dzierżona 5/2A
tel. 602 798 511 - dni powszednie, w godz. 15:00-18:00
 

Najczęstsze pytania FAQ


Jak przygotować się do badania VNG?


W zasadzie nie trzeba się przygotowywać. Kobiety nie mogą malować oczu, szczególnie tusz na rzęsach oraz kreska nad rzęsami. Należy również odstawić leki typu: Torecan, Aviomarin.

Jakie operacje wykonuje pan w gabinecie?


  • UPPP ,
  • usunięcie torbieli migdałka,
  • oczyszczanie, zamykanie krypt migdałków,
  • usuwanie znamion, włókniaków(do3ch),
  • usuwanie znamion, blizn, włókniaków (ponad3),
  • conchoplastyka met RF, koblacji,
  • usuwanie zrostów w nosie,
  • usuwanie zrostów, conchoplastyka z wszyciem silastików,
  • krwawienie z nosa, koblacja przegrody nosa.
Jakie badania robi pan w gabinecie?

  • Zaburzeń równowagi VNG- Videonystagmografia:
  • Śledzenia sinusoidalnego
  • Śledzenia sakadowego
  • Próby optokinetyczne
  • Próby położeniowe
  • Próby kinetyczne
  • Kaloryczne próby błędnikowe
  • Zaburzeń słuchu:
  • Audiogram tonalny (przewodnictwo kostne i powietrzne)
  • Próby nadprogowe
  • Tympanometria
  • Odruchy z mięśnia strzemiączkowego
  • Badania videoendoskopowe
  • Endoskopia nosa
  • Endoskopia nosogardła
  • Endoskopia krtani
  • Endoskopia uszu
Mieszkam daleko i trudno mi przyjechać najpierw do kwalifikacji, a potem znowu na zabieg. Czy można jakoś to ominąć?

To niemożliwe. Umawiamy się na zabieg, dopiero po badaniu i kwalifikacji do operacji. Nie wszystkie zabiegi nadają się do leczenia w trybie ambulatoryjnym.

Czy potrzebne są jakieś badania dodatkowe?


Wszystko zależy od twojego ogólnego stanu zdrowia. Jeśli nie leczysz się na żadne choroby współistniejące to wystarczą badania: morfologia, INR APTT. Jeżeli używasz na stałe jakiś leków (tarczyca, cukrzyca, ch serca, nadciśnienie tętnicze) to wskazane jest wykonanie aktualnych badań z zakresu tych chorób: krwi, ciśnienia krwi, itd. Przed zabiegiem operacyjnym nie można używać leków rozrzedzających krew- lekarz rodzinny zamieni leki na 5-7 dni przez zabiegiem. W przypadku polipów nosa wskazane jest posiadanie tomografii komputerowej zatok przynosowych - opis jak ma być wykonane to badanie znajdziesz w części dotyczącej pytań odnoszących się bezpośrednio do polipów.

W jakim znieczuleniu wykonywane są zabiegi?

Wszystkie zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. Środek znieczulający podawany jest w postaci sprayu lub na sączkach, a przy bardziej rozległych zabiegach również we wstrzyknięciu w operowaną okolicę (analogicznie jak u stomatologa).

Czy zabiegi są nieprzyjemne?

Zabiegi są wykonywane technikami małoinwazyjnymi, falą radiową wysokiej częstotliwości. Znieczulenie miejscowe u większości osób znosi całkowicie ból w trakcie zabiegu, (ale nie dotyk). jednak pewien procent osób nadal odczuwać może pobolewanie w trakcie ich wykonywania, choć dolegliwości te są z założenia dużo mniejsze niż w przypadku tradycyjnych metod operacyjnych.

Czy zabiegi są jednorazowe?


W większości przypadków tak, jednak niektóre z założenia muszą być rozłożone na kilka etapów. Czasami wynikać to też może ze względów bezpieczeństwa. Dodatkowo nie zawsze efekt końcowy jest w 100% przewidywalny i często dopiero po zabiegu i całkowitym wygojeniu zmian widać czy potrzebny jest kolejny zabieg uzupełniający.

Czy w trakcie zabiegów występuje krwawienie?

Krwawienie z reguły jest niewielkie - nieporównywalne z tym jakie bywa podczas klasycznych zabiegów laryngologicznych z użyciem skalpela. Mogą być oczywiście wyjątki, szczególnie jeśli ktoś ma nieuregulowane nadciśnienie.

Czy po zabiegu można samemu prowadzić samochód?

Teoretycznie można - w trakcie zabiegu nie podajemy żadnych środków upośledzających zdolność do prowadzenia pojazdów. Pamiętaj jednak, że zabiegi choć małoinwazyjne są jednak zabiegami i wygodniej będzie jeśli ktoś przyjedzie z tobą, a potem cię odwiezie. Jest to zdecydowanie zalecane.

Jak długo trwa zabieg?

Wszystko zależy od rodzaju zabiegu i operowanej okolicy. Z reguły jednak czas trwania zabiegu nie przekracza 30-40 minut.

Czy po zabiegu będę musiał zostać na obserwacji na noc?

Jedną z głównych zalet przedstawionych zabiegów jest to, że po ich wykonaniu można dość szybko wrócić do domu. Jeśli wszystko przebiega planowo to z reguły cały pobyt w gabinecie nie przekracza godziny.

Czy zabiegi te można zrobić "na NFZ"?


Nie. Wszystkie zabiegi są wykonywanie wyłącznie komercyjnie czyli są pełnopłatne zgodnie z aktualnym cennikiem. Gabinet i urządzenia są moją własnością.

Czy koszt zabiegu podany mi przed zabiegiem może się zmienić w jego trakcie?

Nie może. Jeśli muszę zrobić coś więcej to jest to moje zmartwienie. Ty nic nie dopłacisz.

W jakich godzinach wykonywane są zabiegi?

Najczęściej między 10 a 13 ta w soboty, ale możliwe są również inne terminy

Czy na zabiegi jest jakaś kolejka czy można się umówić z dnia na dzień?


Niestety jest kolejka, z reguły od kilku dni do 3-4 tygodni, dlatego też trzeba wcześniej zadzwonić i umówić się telefonicznie na konkretny dzień i godzinę.

Czy przed zabiegiem trzeba zaszczepić się przeciwko żółtaczce?


W chwili obecnej nie ma nigdzie takiego oficjalnego wymogu, ale jeśli ktoś ma taką możliwość to oczywiście warto to zrobić. Nikt nie wie jakie jeszcze zabiegi czekają go w przyszłości, a kiedy się jest już raz zaszczepionym, to w późniejszym okresie wystarczy podawać jedynie co kilka lat tzw. dawkę przypominającą szczepionki.

Kiedy po zabiegu będę mógł wyjechać na urlop, wrócić do pracy, iść na imprezę?

Do wygojenie potrzeba około 5-7 dni. Po tym czasie można jeszcze odczuwać dolegliwości, ale są one z dnia na dzień coraz mniejsze i ustępują po doustnych lekach przeciwbólowych. Należy utrzymać lekkostrawną dietę, nie jeść ostrych przypraw i nie pić alkoholu przez około 10-14 dni.

Jaka technika zabiegowa jest najczęściej stosowana?

Do plastyki podniebienia oraz innych zabiegów stosuję technikę wykorzystującą falę o częstotliwości radiowej (CURIS).

Jak się trzeba przygotować do zabiegu?


Można zjeść lekkie śniadanie- ½ normalnego śniadania, na 4 godziny przed zabiegiem już nic nie jeść i nie pić. Godzinę po zabiegu można już jeść.

Czy po zabiegu będzie mnie bolało gardło?


Tak. Na pewno. Przez kilka godzin do kilkunastu dni. Przepisane przeze mnie na receptę leki na pewno uśmierzą ból. Gardło jest bardzo dobrze unerwione, a oddychanie i przełykanie sprawia, że znajduje się w ciągłym ruchu. W zasadzie nie szyje się rany. Choć rana po zabiegu jest niewielka to nie można jej zabandażować, unieruchomić, itp. Stąd też ból po zabiegu, choć mniejszy niż po zabiegu klasycznym (czyli z użyciem skalpela) w jakimś stopniu jest obecny prawie w każdym przypadku. Ma on bardzo różne natężenie u różnych osób - u niektórych jest niewielki, natomiast u innych choć rzadko się to zdarza. Najczęściej ból ten można porównać z tym jaki występuje przy anginie lub ostrym zapaleniu gardła. Do 3 mcy po zabiegu możliwe jest również zasychanie w gardle i uczucie przeszkadzania w gardle. Wskazane jest nawilżanie nosa i gardła.

Czy przepisywane leki mogą powodować jakieś działania uboczne?


Wszystkie preparaty przepisywane na receptę są odpowiednio przebadane i sprawdzone przed ich dopuszczeniem do sprzedaży. Nie istnieją jednak leki, które byłyby całkowicie pozbawione możliwości wywoływania działań niepożądanych. Zdarza się to rzadko, ale naturalnie jest możliwe. Wszystkie takie działania opisane są w ulotkach dołączonych leków, z którymi warto się zapoznać przed ich zastosowaniem. Przykładowo lek Tramal dobrze znoszący ból i dobrze tolerowany przez większość pacjentów może u niewielkiego odsetka osób powodować nadmierną senność, zawroty głowy, itp - dlatego np. nie zaleca się po nim prowadzenia samochodu.

Czy po zabiegu można coś jeść?


Nie tylko można, ale trzeba. Naturalnie przez pierwsze dni trzeba uważać z doborem tego co się je i pije aby dodatkowo nie podrażniać operowanego miejsca (przyprawy, alkohol, odpowiednia temperatura posiłków) gdyż może to dodatkowo spotęgować ból. Jedzenie, przełykanie prowadzi do prawidłowego gojenia i zapobiega tworzeniu się blizn.

Po zabiegu aparatem Curis praktycznie nie widzę, że coś w gardle było robione. Jak to wyjaśnić?


W przypadku zabiegu CURIS ingerencja w tkanki podniebienia ma miejsce pod pokrywającą je śluzówką - stąd też wygląda to tak jak gdyby prawie nic nie było robione. Na podniebieniu widoczne są tylko małe punkciki - miejsca po wkłuciach elektrod.

Kilka dni po operacji obejrzałem w lustrze moje gardło i się trochę przestraszyłem, bo wygląda ono dość przerażająco - czy tak ma być, jakby pokryte ropą?


Nie ma powodu do obaw. Tak to zawsze "strasznie" wygląda. Za kilkanaście dni wszystko wróci do normy i będzie wyglądać "normalnie". Miejsca po wkłuciach i cięciu pokrywają się włóknikiem- tkanką pod którą następuje gojenie. Nie można jej ścierać, usuwać bo może dojść do krwawienia. Po oddzieleniu się włóknika miejsce po zabiegu ponownie robi się różowe. Przez osoby nie mające praktycznego doświadczenia w stosowaniu opisanych technik (w tym laryngologów !) może to być nawet błędnie zinterpretowane jako grzybica gardła, infekcja, itp.

Czy po zabiegu chrapanie natychmiast ustąpi?


Z reguły po leczeniu operacyjnym (UPPP) poprawa jest z reguły bardzo szybka (chyba, że są obecne jeszcze jakieś inne patologie wymagające odrębnego zabiegu - np. przerost migdałków, przerost nasady języka, skrzywienie przegrody nosa, itp). Po zastosowaniu zabiegu Curis dochodzi do stopniowego, podśluzówkowego usztywniania struktur podniebienia miękkiego przez okres ok. 3-6 miesięcy.

Czy po zabiegu chrapanie może się nasilić?


Bezpośrednio po wykonanym zabiegu wskutek obrzęku pooperacyjnego chrapanie może się nasilić, jest to efekt przejściowy i po kilku dniach ustępuje.

Czy zabieg jest jednoetapowy?


Z reguły tak, jednak w niektórych wypadkach lepiej jest zrobić jedynie część zabiegu (tzn. zabieg w mniejszym zakresie), a po upływie jakiegoś czasu (najczęściej po ok. pół roku) zabieg poszerzyć (oczywiście jeśli jest taka potrzeba - bo np. chrapanie nie ustąpiło). Są to jednak rzadkie przypadki.

Czy zabieg likwiduje tzw. bezdechy w czasie snu?


Z reguły prowadzi do zmniejszenia ich częstości i nasilenia, często do zupełnego wyeliminowania. Bezdech senny to jednak złożony problem, który sprowadza się nie tylko do jednego objawu jakim jest chrapanie. Jeśli bezdechy są bardzo częste i długotrwałe wskazane jest kompleksowe badanie (m.in. tzw. polisomnografia) w specjalnie do tego celu stworzonych i wyposażonych placówkach, w których trzeba zostać na noc. Pamiętaj jednak, że polisomnografia to tylko badanie, które niczego nie leczy.

Słyszałem o urządzeniu CPAP, które podobno jest najskuteczniejszą metodą likwidującą chrapanie i bezdech - czy to prawda?


Tak, to prawda - jest jednak jeden problem - chrapania i bezdechu nie masz tylko wówczas gdy to urządzenie jest założone i włączone w trakcie snu. W uproszczeniu można powiedzieć, że specjalna maszyna poprzez założoną na twarz maskę na siłę wtłacza ci powietrze do nosa i gardła pokonując opory oddechowe. CPAP skuteczny jest w 100%, ale 70% pacjentów odrzuca ją po tygodniu stosowania. Przez całą noc musisz więc spać w masce. W wielu wypadkach odpowiednie operacyjne udrożnienie dróg oddechowych pozwala na rezygnację z tego niewygodnego aparatu, tak więc na pewno warto spróbować.

Czy są możliwe jakieś powikłania pooperacyjne?

Stosowane zabiegi są małoinwazyjne, jednak w piśmiennictwie medycznym opisywane są rzadkie powikłania pod postacią występujących bezpośrednio po operacji krwawień, infekcji bakteryjnej i grzybiczej. Opisywano też zaburzenia barwy głosu, nadmierne wysychanie i uczucie przeszkody (dyskomfortu) w gardle, i tzw. niewydolność podniebienno-gardłową. Choć sam zabieg jest praktycznie kompletnie bezbolesny to przez kilka do kilkunastu dni po nim może występować bół gardła o różnym natężeniu.

Czy zabieg daje trwałe efekt?

Zabieg jest skuteczny w 80-90%. Należy pamiętać, że z upływem czasu dochodzić może do dalszego "opadania" struktur podniebienia miękkiego co związane jest z wiekiem. Jest to zjawisko analogiczne do starzenia się naszej skóry, która wiotczeje czego efektem są m.in. pojawiające się zmarszczki.

Po zabiegu boli mnie ucho. Czy to normalne?

W uproszczeniu można powiedzieć, że ucho, gardło, migdałki unerwia ten sam nerw stąd może przez kilka dni wystąpić tzw. otalgia, czyli ból odczuwany w uchu, ale niezwiązany z przebiegiem w jego obrębie jakichkolwiek niepokojących stanów. Objaw ten jest oczywiście przejściowy.

Czy w przypadku nawrotowych angin zabieg oczyszczania krypt jest skuteczny?


Z mojego doświadczenia wynika, że tak. Większość osób już po jednym zabiegu rzestaje chorować na anginy lub są one znacznie rzadsze. Czasami, choć rzadko zabieg zaleca się powtórzyć. Pamiętać należy przy tym, że zabieg nie ma wpływu na nawroty zapaleń gardła (angina to ostre zapalenie migdałków). W przypadku po przebyciu ropnia okołomigdałkowego też bardziej korzystne może okazać się całkowite usunięcie migdałków.

Czy po zabiegu radiofalowym moje migdałki natychmiast znikną?

Głównym celem zabiegu radiofalowym jest ograniczenie ilości czopów ropnych w kryptach i ograniczenie ilości angin. Przy okazji migdałki po pewnym czasie od zabiegu ulegają zmniejszeniu.

Czy zabiegi są bezbolesne?


Zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. Reakcja na to znieczulenie jest z reguły bardzo dobra, jednak samo podanie znieczulenia do gardła powoduje przemijające uczucie pełności, kluski w gardle i inne zjawiska, które część osób odczuwa jako dość nieprzyjemne. W trakcie wykonywania zabiegu radiofalowego powstaje dym, który w większości od razu jest odsysany jednak niewielka jego ilość zawsze przedostaje się do oskrzeli i u osób nadwrażliwych wywołać może kaszel.

Konchoplastyka małżowin nosowych. Czy zabieg jest bolesny?

Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym (tamponiki ze środkiem znieczulającym są zakładane do nosa). W przypadku fali radiowej wysokiej częstotliwości nie jest wymagane żadne dodatkowe znieczulenie.

Czy po zabiegu będzie bolał mnie nos?

Nie. Nos nie powinien boleć, natomiast będzie przez kilka do kilkunastu dni odczuwane uczucie pełności (katar). Przez kilkanaście minut po zabiegu mogą pobolewać górne zęby i głowa (dotyczy to ok. 1% osób).

Czy w trakcie zabiegu występuje krwawienie?

W przypadku zastosowania techniki fali radiowej Curis, krwawienie może wystąpić, jednak z reguły jest ono niewielkie i szybko ustępuje.

Czy usuwane są całe małżowiny nosowe?

Nie. Małżowiny są jedynie pomniejszane. Całkowite usunięcie małżowin prowadzi do bardzo trudnej do leczenia jednostki chorobowej - zespołu pustego nosa.

Czy przerost małżowin po zabiegu może powrócić?


Tak, choć zdarza się to wyjątkowo rzadko. Najczęściej jest to spowodowane nieleczeniem przyczyny, która doprowadziła pierwotnie do przerostu jak np. alergia, ponowne branie kropli do nosa, czy też narażenie na czynniki drażniące (praca lub przebywanie w niekorzystnych warunkach). W takich sytuacjach zabieg można z reguły powtórzyć. Poza tym nawet gdyby założyć że nawroty są częste to i tak nie ma w chwili obecnej lepszych i bardziej trwałych metod leczenia.

Jakie badanie TK trzeba zrobić w chorobach zatok?


Badanie CT zatok: Badanie w płaszczyźnie czołowej; warstwy grubości 4-5 mm, przy przesuwie stołu 3-4 mm (overlaping) + badanie w płaszczyźnie poziomej (5-6 skanów). Bez kontrastu (dotyczy klasycznego badania CT). Najlepiej wybierając się na badanie tomograficzne skopiować i wydrukować sobie to co jest napisane powyżej i poprosić o wykonanie badania właśnie w ten sposób. Warto zaznaczyć, że jest to istotne tylko przy aparatach starszego typu, których w Polsce jest nadal stosunkowo dużo. Nowe aparaty nie wymagają przestrzegania powyżej opisanego sposobu gdyż dokonują cyfrowej rekonstrukcji obrazu w dowolnej płaszczyźnie. Jadąc do mnie lepiej mieć zdjęcie bądź na kliszy, bądź na płycie CD - sam opis jest z reguły niewystarczający

Krwawienie z nosa. Czy każde naczynie można zamknąć aparatem Curis?


W zdecydowanej większości przypadków jest to możliwe. Fala radiowa wysokiej częstotliwości generowana przez aparat Curis, likwiduje trwale poszerzone naczynia, nie ma jednak wpływu na tworzenie się naczyń nowych dlatego tak ważne jest równoczesne leczenie chorób współistniejących takich, jak np. nadciśnienie.

Czy stosowany sprzęt medyczny jest godny zaufania?

Wszystkie urządzenia wykorzystywane przeze mnie w leczeniu stanowią wysokiej klasy aparaturę medyczną. Wszystkie mają dopuszczenia do użytku na terenie UE oraz USA. Przychodnia w której zlokalizowany jest gabinet jest dopuszczona do pracy przez Sanepid oraz Izbę Lekarską.

Czy stosowane metody leczenia mają potwierdzoną skuteczność kliniczną?


Tak. Zastosowanie wszystkich z tych metod znajduje odzwierciedlenie we współczesnej polskiej i zagranicznej literaturze medycznej. Wiodące ośrodki na świecie specjalizujące się w laryngologii i chirurgii małoinwazyjnej używają właśnie tych metod. Praktycznie we wszystkich doniesieniach podkreślane są zalety wykorzystywanych przeze mnie urządzeń w leczeniu wybranych schorzeń. Sprzęt jest jednak drogi i nie każdy umie się nim posługiwać stąd w zdecydowanej większości miejsc nadal wykorzystywane są metody tradycyjne, które czasami nie uległy większym zmianom od ponad stu lat.

Czy po zabiegach mogą wystąpić jakieś powikłania?

Nie istnieją procedury medyczne, których przeprowadzenie nie wiązałoby się z ryzykiem jakichś powikłań. W przypadku zabiegów małoinwazyjnych ryzyko to jest naturalnie niewielkie, z reguły znacznie mniejsze niż w przypadku zabiegów wykonywanych w znieczuleniu ogólnym i z użyciem metod tradycyjnych. Ryzyka takiego nie da się jednak całkowicie wykluczyć. Dlatego też pisemna informacja o zabiegu i sama zgoda na zabieg, którą pacjent podpisuje przed jego wykonaniem zawiera podobnie jak ulotka dołączona do każdego leku wykaz możliwych powikłań, nawet takich, których wystąpienie jest skrajnie nieprawdopodobne.

Mój lekarz twierdzi, że nie zna tych metod leczenia. Co zrobić w tej sytuacji?

Niestety nie mogę ponosić odpowiedzialności za fakt, że ktoś czegoś nie wie. Myślę jednak, że jeśli twój lekarz potrafiłby pomóc ci skutecznie w prostszy sposób to nie był byś teraz na tej stronie. Z drugiej strony wszystkie opisane tu patologie można leczyć też innymi sposobami. Współczesna medycyna to jednak już nie tylko zręczność operującego ale i nieustanny postęp techniczny. Nie mniej pamiętaj, że zawsze masz wybór.

Czy zabiegi dają 100% gwarancję wyleczenia?


Niestety nie ma takich zabiegów w medycynie. Jak w przypadku każdej metody leczenia, nawet przy prawidłowych wskazaniach i bezbłędnym wykonaniu zabieg może nie dać zamierzonego, pozytywnego efektu. Z danych z piśmiennictwa i własnego doświadczenia wynika jednak, że sytuacja taka dotyczy jedynie niewielkiego odsetka leczonych osób. Poza tym czasami konieczne jest powtórzenie zabiegu lub dodatkowe zabiegi uzupełniające (w przypadku chrapania np. poprawiające drożność nosa, zmniejszające przerośnięte migdałki). Dla uzyskania pełnego, zamierzonego efektu może być czasami konieczne rozbicie zabiegu na kilka niezależnych etapów realizowanych w określonych odstępach czasu, co nie zawsze możliwe jest do przewidzenia przed rozpoczęciem leczenia, może być wynikiem określonych uwarunkowań śródoperacyjnych, a niekiedy staje się widoczne dopiero po wygojeniu zmian po wcześniejszym zabiegu. Cena uzależniona jest od „rozległości” zabiegu i jest podawana pacjentowi przed jego wykonaniem – obejmuje ona koszt wykonania zabiegu, a nie 100% gwarancję jego pozytywnego efektu.